Uus pakendiseadus puust ja punaseks

Uuest pakendiseadusest on juttu olnud juba aastaid ja nüüd lõpuks võeti see vastu! Kuigi seadusemuudatus ei olnud nii ambitsioonikas nagu alguses plaanitud, siis suur samm on siiski tehtud!

Muudatuste taust

  • 2016. aastal viidi 17 Euroopa Liidu liikmesriigis läbi mereprügi uuringud. Plast moodustas 80-85 % mereprügist ning sellest omakorda 50% moodustasid ühekordsed plasttooted ja 27% plasti sisaldavad kalapüügivahendid.

  • 2019. aastal võeti Euroopa Liidus vastu nn ühekordse plasti direktiiv, mis keskendub 10 merekeskkonnast enimleitud plasttootele.

  • Eesmärk vähendada ühekordsete plasttoodete tarbimist ja nendega kaasnevat negatiivset keskkonnamõju.

  • Teine eesmärk edendada ringmajandust. Vältima peaks ühekordselt kasutatavate plasttoodete asendamist mõnest muust materjalist ühekordsete toodetega.

  • Liikmesriigid olid kohustatud direktiiviga seotud nõuded üle võtma hiljemalt 03.07.2021. Meil läks natuke kauem aega ja Riigikogu kiitis heaks seaduseelnõu, millega võeti Eesti õigusesse üle ühekordse plasti direktiivi nõuded, 13.02.2023. Seaduseelnõuga muudeti jäätmeseadust, pakendiseadust ja tubakaseadust.

Ka papptops ja biolagunev plast on ühekordsed plasttooted

Ühekordselt kasutatav plasttoode on täielikult või osaliselt plastist valmistatud toode. Nt “papist” tops, mis on kaetud plastikihiga liigitud ühekordse plasttoote alla. Sellised tooted peavad omama ka vastavat märgistust.

Samuti on ühekordsed plasttooted biopõhised ja biolagunevad plastid (nt PLA, PHA ja muud sarnased materjalid).

Oluline info toitlustusettevõtetele

2026. aastaks peame Eesti riigis vähendama ühekordselt kasutatavate plastist joogitopside ja toidupakendite tarbimist võrrelduna 2022. aastaga

Tarbimise vähendamise kohustus tähendab toitlustusettevõtete jaoks seda, et alates 01.05.2023 peab toidukoht andma lõppkasutajale ja tarbijale infot korduskasutatavate toidupakendite ja joogitopside olemasolust, sealhulgas millistel tingimustel müügikoht aktsepteerib toidu ja joogi müümist lõppkasutaja või tarbija korduskasutatavasse toidupakendisse või joogitopsi.

Toidukoht, kes müüb lõppkasutajale või tarbijale ühekordselt kasutatavaid plasttooteid, peab jagama teavet ühekordselt kasutatavate plasttoodete prügistamise ning nende jäätmete muu sobimatu kõrvaldamise mõjust keskkonnale, eriti merekeskkonnale.

Alates 01.05.2023 peab toidukoht andma lõppkasutajale ja tarbijale infot korduskasutatavate toidupakendite ja joogitopside olemasolust,

Toidukoht peab võtma kasutusele meetmed, et saavutada ühekordselt kasutatavate plastist toidupakendite ja joogitopside tarbimise ambitsioonikas ja pidev vähenemine vastavalt jäätmepoliitika üldistele eesmärkidele, eriti jäätmetekke vältimine,

Meetmete kirjeldamiseks tuleb pakendiettevõtjal koostada hiljemalt 1.09.2023 tegevuskava, mis avaldatakse ettevõtte veebilehel selle olemasolul.

Ühekordselt kasutatavate plastist (sh osaliselt plastist) toidupakendite ja joogitopside tarbimise kohta peavad pakendiettevõtjad hakkama esitama andmeid riiklikkusse pakendiregistrisse. Vabatahtlikult võib andmed esitada 2022. aasta kohta, aga kohustuslik on andmed esitada 2023. aasta kohta hiljemalt 31.02.2024. Riiklik pakendiregister: https://pakis.envir.ee/pakis/

Ütleks, et kõige lihtsam on 100% korduskasutusnõudele üle minna. Lisaks keskkonna ja raha säästule ei pea ka aruandluste ja tegevuskavadega tegelema.

Oluline info ürituse korraldajale

Alates 01.01.2024 on avalikel üritustel lubatud kasutada toidu ja joogi serveerimiseks üksnes korduskasutatavaid anumaid ja söögiriistu. Tallinnas toimuvatel avalikel üritustel kehtib see nõue juba alates 1.06.2023

2023. aastal avalike ürituste korraldamisel tuleb arvestada asjaoluga, et alates 01.05.2023 on Eesti turule keelatud lasta:

  • ​​​​​​​​​​​​​​vahtpolüstüreenist valmistatud toidupakendid, millest pakutakse valmistoitu;

  • vahtpolüstüreenist joogipakendid;

  • vahtpolüstüreenist joogitopsid;

  • ühekordselt kasutatavad plasti sisaldavad söögiriistad (noad, kahvlid, lusikad ja söögipulgad), taldrikud, joogikõrred, joogisegamispulgad, õhupallide varred.

    • ​​​​​​​Ka ühekordselt kasutatavad biolagunevast või biopõhisest plastist tooted on antud keelu all.

    • Ka osaliselt plasti sisaldavad tooted on antud keelu all (nt papptaldrik, mis on kaetud plastikihiga). 

  • Juhul kui eelnevalt nimetatud tooted on Eesti turule lastud enne 01.05.2023, siis võib need lõpuni tarbida, kuid alates 01.05.2023 uusi eelnevalt nimetatud tooteid Eesti turule lasta ei tohi.

  • Alates 01.01.2024 on avalikel üritustel lubatud kasutada toidu ja joogi serveerimiseks üksnes korduskasutatavaid anumaid ja söögiriistu. Tallinnas toimuvatel avalikel üritustel kehtib see nõue juba alates 1.06.2023

    • ​​​​​​​​​​​​​​Antud nõude puhul ei ole mõeldud, et avalikel üritustel müüdavad joogid peaksid olema pakendatud korduskasutavatesse pudelitesse, kuid kui näiteks jook valatakse pudelist välja, siis tuleb selleks kasutada korduskasutatavat topsi või muud korduskasutatavat joogianumat.

    • Lihtsalt öeldes on avalik üritus selline, mille korraldaja on taotlenud avaliku ürituse korraldamise luba. Tasuta või tasulisele avalikule üritusele saavad ükskõik millised inimesed tulla. Nt piirkondlik kohvikute päev on avalik üritus, aga kinnine firmapidu mitte.

All olevas tabelis on välja toodud meetmed, mida erinevate ühekordsete plasttoodete puhul rakendatakse. Rohkem infot pakendiseaduse muudatuste kohta leiab Keskkonnaministeeriumi kodulehelt.

Next
Next

Lilled naistepäevaks? Ei aitäh!