Lilled naistepäevaks? Ei aitäh!

Mees peab ju naisele lilli tooma ja mitte ainult naistepäeval, vaid ikka tihedamini. Kuidas siis muudmoodi ta oma armastust väljendab? Eks nii mõtlevad väga-väga paljud, kaasaarvatud ma ise mõned aastad tagasi. Kui aga sain teada, mis on ühe lõikelille tegelik hind meie keskkonnale ja inimestele, kes selles tööstusharus töötavad, siis ei soovi ma neid enda koju. Artikli lõpus on nimekiri kingiideedest, mida kinkida keskkonnast hoolivale sõbrale, naisele, emale.

Teatavasti meie kliima eripärade tõttu põhilistel lillede kinkimise päevadel – sõbrapäev, naistepäev, emadepäev- meil lilled veel ei õitse. Õieilu jõuab meieni soojematest maadest. Tulbid Hollandist, roosid Keeniast. Kõige suurema jalajäljega ongi roosid, sest need tulevad meieni lennates. Kusjuures 100% Keenias kasvatatud roosides müüakse ekspordiks.

Lillepõld Hollandis – ilus küll, aga selle hinnaks on elurikkuse kadu, veekogude reostumine taimekaitsevahenditega ja inimeste haigestumine erinevatesse ohtlikesse haigustesse.

TAIMEKAITSEVAHENDEID NII PALJU, KUI TORUST TULEB

Lillede kasvatamine on sarnane nt suhkruroo kasvatamisega ühekordsete pakendite tootmiseks. Kuna tegu ei ole toiduga, siis ei ole taimekaitsevahendite hulk mitte kuidagi piiratud. Võime vaid ette kujutada, kui palju ohtlikke aineid sellistelt põldudelt veekogudesse satub.

Lisaks jõuavad need ained muidugi ka varem või hiljem inimese organismi. Näiteks on floristide uriinist leitud erinevaid pestitsiite. 

Lisaks ohtlikele ainetele on teema seotud ka eetikaga. Ei ole ju õige kasutada a la Etioopia põllumaad olukorras, kus pool inimkonda nälgib lillede või ühekordsete pakendite kasvatamiseks. Väga põnevalt selgitab probleemi Laseri saade.

AGA EESTIS KASVATATUD TULBID?

Tundub esmapilgul ju hea valik! Tegelikult tulevad aga ka Eestis kasvatatud tulpide sibulad Hollandist. Seal on need muidugi korralikult väetatud. Pärast kasvamist lõigatakse lill ära ja sibul visatakse minema. 100% ühekordne toode:(

MAGAVAD ROOSID – KUIDAS SEE VÕIMALIK ON?

Kõik asjad on võimalikud, aga kindlasti ei ole viimasel ajal moodi läinud magavate rooside näol tegu keskkonnasõbraliku tootega. Florstika Ülikooli direktor Inno Joonas selgitab: “Tegelikult imetakse seal õie töötlemiseks sisse värvid, lisaks keemilised aineid, mis ta ära kuivatavad ja õigesse vormi jätavad.” 

Need roosid magavad ainult tänu kemikaalidele.

Kui tõesti soovite lõikelilli kinkida, siis soovitan lillepoodide prügikasti kaasi pärast tähtpäevi kergitada. Need ajavad müümata jäänud lõikelilledest üle ääre:(

 

MIDA SIIS OMA KALLILE KAASALE KINKIDA?

Märksõnadeks on kvaliteet aeg ja elamused ning ASJADE ostmise vähendamine.

  • Jalutuskäik või matk looduses 

  • Mõni põnev ühine õpituba (vt kingitus.ee)

  • Annetus Ukraina heaks või mõnda teise olulisse valdkonda

  • Romantiline õhtusöök restoranis

  • Valmista eriline õhtusöök ise

  • Ühine teatri või kontserdi külastus

  • Lubadus pooleli olevad tööd lõpule viia (a la liistud seina, kasvuhoone valmis)

  • Lubadus aasta aega mingi majapidamistöö täielikult enda õlule võtta.

  • Lugeda vähemalt üks artikkel Feministeeriumi kodulehelt.

  • Kui kingid šokolaadi, siis vali FairTrade märgisega toode. 

Kui soovid üllatada kogu kontoritäit naisi, siis sobivad selleks hästi annetus olulisse valdkonda, kosmeetika õpituba (vt www.orreke.ee), miks mitte meestöötajate poolt valmistatud hõrgud road või hoopis ühiselt esitatud muusikapala:)

Previous
Previous

Uus pakendiseadus puust ja punaseks

Next
Next

Impact Dayl julgeti päriselt tarbimisharjumusi muuta