Komposteeritav karp + vihmaussid = mis juhtus?

Millised on tänased toidu ja joogi ühekorrapakendite valikud:

  • Vahtplast (need krudisevad valged), mis eritab toidu sisse inimese tervisele ohtlikke aineid. Tegelikult peaksid need juba 2021.aast juulikuust keelatud olema.

  • “Papist” nõud, mis on tegelikult kaetud plastist sisekihiga ja seetõttu ümbertöötlemine võimalik ei ole.

  • Biolagunevad nõud, mis lagunevad tööstuslikus kompostris (Eestis sellist võimekust ei ole).

  • Komposteeruvad nõud, mis on tehtud nt suhkruroost ja mis näevad välja nagu võiks neid kodusesse kompostigi visata. Tegeelikult või kodukomposti visata vaid karbi, millel on märgis “OK Compost Home”. Paraku ei ole karpidel tihti mitte mingit märgistust peal. “OK Compost Home” märgist ei ole mina kordagi kohanud.

    Hoolimata märgistuse puudumisest tunduvad mõned karbid tõesti sellised, et need võiksid kenasti komposteeruda. Ega muud moodi teada ei saa, kui ise järele ei proovi.

MInul on lisaks suurele kompostihunnikule ka tubane vihmaussikomposter. Vihmaussid on meie biojäätmeid edukalt väärtuslikuks kompostiks muutnud juba 2 aastat. Kui alguses oli u 200 ussikest, siis ühel hetkel sai usse nii palju, et andsin paarsada neist tuttavatele ära. Ju siis neile meie juures meeldis, et nii hoogsalt paljunesid ;)

Paar nädalat tagasi hakkasin märkama, et vihmaussid tahavad elu eest kompostrist põgeneda ja üleüldse on neid väga vähe alles jäänud. Googeldasin end hulluks, et aru saada, mida valesti teen, et ussikestele enam oma kompostris ei meeldi. Siis aga tuli meelde 2 kuu tagasi tehtud eksperiment - rebisin ühe suhkruroost karbi vermikompostrisse, et testida, kas see laguneb ära või ei. Olin veidi üllatunud, kui umbes kuu aja pärast enam karbist jälgegi ei olnud. 

No ja läkski veel umbes kuu, kui lisaks karbile hakkasid ka ussid kaduma. Karp söödi küll ära, aga ussid ise surid ka ära.

Konsulteerisin sel teemal  ökoloog Mihkel Kanguriga, kes ütles, et minu oletustel on ilmselt tõepõhi all, sest suhkruroost jm sarnasest materjalist karbid liimitakse kokku mürgiste vaikudega.

Kokkuvõte - väga ökona tunduv komposteeruv karp võib küll laguneda, aga kui ei ole märgist peal OK Compost Home, siis ei tohi seda kodukomposti panna, sest vastasel juhul hävivad mullaorganismid.

Eisenia andrei ehk punane kompostiuss

…palju usse pärast komposteeritava karbiga maiustamist ellu ei jäänud…

Previous
Previous

Impact Dayl julgeti päriselt tarbimisharjumusi muuta

Next
Next

Liisa Aavik: RingKarbi rohemüksaja